Nya Aktuellt
Är jag den enda? Är jag kanske väl gnällig idag? Men jag har redan tröttnat på att höra om Aktuellts nya grafik, förändringar, och webbsatstningar. Det är förvisso bra att man på Aktuellt i alla fall har ambitionen att vara mer öppna och transparenta men jag ser en risk att det bara blir ett spel, en gimick eller en skenbar transparens. Men jag ska förstås inte dömma på förhand och vi får väl ge webbsatsningen några veckor – det kanske blir bra till slut.
UPPDATERING 07.11.20 kl 10:55: Såg då Aktuellt sändningen igår och det verkar ju lovande, det var helt enkelt bra, fördjupande och intressant. En sak som jag dock undrar lite över: Varför har de inga bloggar i sin webbsatsning?
Relaterade inlägg
Vi har förärats med ett rejält grått och tråkigt väder idag, så man vill helst hålla sig inne…
För några dagar sedan på mitt fönster. Att det blir sådär är ett ganska tydligt tecken på att fönsterna inte är riktigt så täta som man skulle kunna önska. Kan kanske vara önskvärt på sommaren men på vintern är det lite dumt att släppa ut en massa värme. En form av resursslöseri, kanske man kan [...]
Om några timmar sätter jag mig i bilen och åker norrut, det blir nån slags semester som förhoppningsvis blir avkopplande. Det ska bli skönt att komma bort ett tag. Jag har en del packning kvar att ta tag i, men jag ska ta de lugnt, jag har trots allt inte bråttom, ingen tid att passa. [...]







