Trycksaker
Insåg att jag är lite dålig på samla ihop trycksaker som jag varit med och bidragit med bilder till. Men lite snabbt grävande på nätet gjorde att jag i alla fall hittade några grejer. Det är alltid roligt att se själva slutprodukten.
Umeå kommuns årsredovisning är formgiven av Plakat reklambyrå och tidningen Ny i stan är formgiven av Aakula & Lindahl Mediamontage.
Relaterade inlägg
Eftersom jag har varit borta från Umeå har jag först idag sett den konstgjorda sandstranden i Broparken. Det såg ju roligt ut, tur också att soldyrkarna nu har fått en plats i stan att utföra sin … hmm … dyrkan. Stranden var lite mindre än vad jag hade trott, men kul idé i alla fall.
Stod och lyssnade på vågorna och glodde på havet, det var avkopplande. I ett par timmar gick jag runt där bland stenarna och klipporna. Det var skönt, jag behövde verkligen komma bort ett tag. Jag tänkte på hon som flyttade idag, tänkte att hon skulle ha varit här. Det känns lite vemodigt när människor man [...]
Det var förstås rätt mycket folk på stan tidigare i eftermiddag. En försäljare – sommarjobbare – från Godel försökte få mig att byta till dem som ellevereantör. ”Känner du till Godel?” frågade hon. ”Jo, det gör jag” sa jag. ”Jaha, vad bra. Vad har du för elbolag?” frågade hon. ”Tja, elbolag, nja…elen ingår i hyran” [...]
-
http://mittgulahus-eva-marie.blogspot.com Eva-Marie
-
http://www.lgnorlin.se/blogg LG Norlin








